Uspešen zaključek mednarodnega EU projekta Erasmus + v Mariboru na temo družbene odgovornosti v nogometu
Medobčinska nogometna zveza Maribor je bila povabljena s strani poljskega partnerja OZPN – Nogometna zveza mesta Opole (PROJECT | Opole Football) v projekt na temo družbene odgovornosti v nogometu s portugalskimi in španskimi partnerji. Predstavniki iz Portugalske so bili iz nogometne zveze mesta Porto (Início – AFPorto), iz Španije pa iz regije Navarra (Federación Navarra de Fútbol), ki ima sedež v Pamploni od koder prihaja prvoligaš Osasuna.
Uradni logotip mednarodnega projekta na temo družbene odgovornosti v nogometu
Medobčinska nogometna zveza Maribor je daleč najmanjša od vseh vključenih partnerjev, kljub vsemu pa smo lahko v zadnjem srečanju predstavili številne nogometno zanimive vsebine ter vse aktivnosti s katerimi se ukvarjamo v razvoju regionalnega nogometa na Koroškem in Štajerskem. Veseli in ponosni smo na naš največji nogometni klub NK Maribor, kjer smo našim partnerjem lahko prezentirali nogometne vsebine. Kljub temu, da je to zaključek projekta, smo z vsemi tremi partnerji stkali tudi strokovne vezi, ki nas bodo povezovale tudi v prihodnje in zagotovo se bo sodelovanje z vsemi deležniki nadaljevalo. Vse tri nogometne destinacije imajo izjemno bogato zgodovino, na drugi strani pa izjemno moderno in celostno gledajo na razvoj nogometa.
Dejan Germič, predsednik MNZ Maribor in podpredsednik NZS je bil navzoč tudi na večini mednarodnih sestankih je vezani na celotni potek projekta povedal:
“Cilj MNZ Maribor je nenehno iskanje možnosti za izboljševanje in nadgrajevanja delovanja zveze. V glavnem se tukaj osredotočamo na nove projekte in aktivnosti, ki bi obenem pripomogle k promociji in razvoju nogometa na našem območju. Razmišljanj in samih problematik je veliko, a tukaj v glavnem naletimo na težavo z vidika omejenih finančnih sredstev, občasno pa tudi z vidika vsebinskih idej. Zato vidim Erasmus+ sport projekte kot zelo veliko priložnost, saj se s slednjimi zadosti obema vidikoma. Na eni strani se zagotovijo sredstva za iskanje rešitev in vpeljavo novih projektov, na drugi strani pa se poskrbi za navezovanje stikov s tujimi partnerji, ki lahko obenem močno pripomorejo pri reševanju in iskanju idej za reševanje neke skupne problematike. Hkrati pa s svojimi drugačnimi idejami, izkušnjami, pogledi in pozitivnimi praksami pripomorejo k novim razmišljanjem glede soočanja s posameznimi problematikami.”
V projekt je bil maksimalno vpet tudi Jani Ivan Sajko, inštruktor NZS, ki je na Poljskem na zelo izviren način predstavil delovanje v MNZ Maribor. Postavili smo mu tri vprašanja, na katera je z veseljem tudi odgovoril.
1. Kako je MNZ Maribor izkoristil pridobljeno znanje na področju CSR?
“Zahvaljujoč Erasmus projektu CSR, v katerem smo sodelovali kot partnerji, smo lahko uvedli nove iniciative, ki bodo v pomoč klubom in ostalim deležnikom pri uvajanju družbene odgovornosti v nogometu. Pridobljeno znanje nam omogoča boljše vključevanje načel CSR v lokalno okolje, s poudarkom na dolgoročnem razvoju in povezovanju s skupnostjo. Pri tem bi izpostavil nov projekt ‘Hodeči nogomet’, ki smo ga uvedli prav s pomočjo tega projekta. Z njim želimo čim več ljudem omogočiti športno udejstvovanje, ne glede na morebitne fizične omejitve ali ovire. S projektom želimo povezati ljudi različnih sposobnosti, ozadij in predznanj ter jim pomagati pri vključevanju v družbo. Posebej uspešno smo projekt uvedli v domovih za starejše, kjer je bil ‘Hodeči nogomet’ izjemno dobro sprejet.”
2. Kako gledate na prvi Erasmus projekt na MNZ Maribor in na potenciale EU projektov na temo športa?
“To je bila naša prva izkušnja sodelovanja v Erasmus projektu, kar nam je odprlo oči glede potenciala, ki ga EU projekti ponujajo pri spodbujanju razvoja športa in družbene odgovornosti. Sodelovanje z evropskimi partnerji nam omogoča izmenjavo dobrih praks in znanj, kar lahko bistveno prispeva k boljšemu razvoju na področju mladinskega nogometa in CSR. Poleg tega smo pridobili nove nogometne prijatelje, s katerimi si želimo nadaljevati dobre projekte in izmenjavati izkušnje. Njihove ideje in izkušnje bomo prilagodili našemu okolju in jih implementirali v naše programe, kar bo našim članom prineslo še boljše priložnosti.”
3. Kaj so bile stvari, ki so vas najbolj navdušile med projektom in ob ogledu dobrih praks?
“Obiski v drugih državah so bili izjemno koristni, saj smo lahko videli, kako se programi izvajajo in prilagajajo v različnih nogometnih zvezah. Spoznavanje teh praks nam je dalo veliko novih idej, ki jih lahko uporabimo v našem okolju. Sodelovanje in opazovanje, kako druge zveze pristopajo k razvoju mladih in vključevanju skupnosti, je bilo eno izmed najbolj navdihujočih vidikov tega projekta.”
Zaključni dogodek je gostila MNZ Maribor, kjer smo našim gostom pokazali primere dobrih praks in tudi stvari, ki jih je potrebno še infrastrukturno nadgraditi s partnerji in predvsem z občinami, ki so v večini lastniki športnih objektov. Prav tako pa smo vsem udeležencem predstavili tudi vse turistične atribute mesta ob Dravi, ki ima zaradi bližine Pohorja številne potenciale tudi v sodelovanje z partnerji projekta. Izjemno veseli bi bili, če bi v naslednjih letih v Mariboru gostovale ekipe na pripravah na poletno sezono. Zakaj pa nebi na naših zelenicah treniral portugalski velikan Porto, vedno neugodna Osasuna iz Pamplone ali poljska Odra iz Opol?
Pohorje Village Wellbeing Resort
Foto: Team CSR